Uniwersytet

27 lutego 2024 r. w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach JM Rektor prof. dr hab. Mirosław Minkina odebrał statuetkę Aleksandrii dla Uniwersytetu w Siedlcach.

Uniwersytet został uhonorowany prestiżową nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce za wkład w rozwój społeczności lokalnej oraz rolę edukacyjną i kulturotwórczą.

 „Aleksandria” to nagroda, która została ufundowana, po raz pierwszy w 1996 roku. Wyróżnia się nią osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Nagroda nosi historyczną dla miasta, nazwę „Aleksandria”, przywołującą XVIII-wieczny rozkwit Siedlec pod rządami księżnej Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej. Za jej sprawą powstały wówczas w Siedlcach najważniejsze, do dziś istniejące obiekty architektoniczne z ratuszem i pałacem na czele. Była miłośniczką i mecenasem sztuki, założycielką pięknego parku krajobrazowego, z którego okrojonej formy korzystamy do dzisiaj.

„SuperAleksandrią” uhonorowano prof. dr hab. n.med. Kryspina Miturę.

Profesor Kryspin Mitura od 2003 roku jest pracownikiem Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Siedlcach, a od 2016 roku pełni funkcję Ordynatora Oddziału. Od 2018 roku zatrudniony na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UwS. Znany jest ze swojego zaangażowania na rzecz społeczności lokalnej i chęci niesienia pomocy pacjentom w ramach akcji „Lekarze bez Granic”.

W 2023 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Absolwentów Harvardu, po ukończeniu zaawansowanego programu Surgical Leadership w Harvard Medical School w Boston, Massachusettes w USA.

Zdjęcia ze strony siedlce.pl