Uniwersytet

26 października 2023r. dr Agnieszka Mazek otrzymała Medal Honorowy na 18. Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki – Łódź 2023. Międzynarodowe jury złożone z artystów, krytyków i historyków sztuki nagrodziło cykl prac „Telefony w mojej głowie”. Autorka grafik podkreśla, że „cykl prezentowanych prac to reakcja na obecną rzeczywistość, której nieodłącznym elementem stał się smartfon(…) pokazujący – niekiedy wprost, a innym razem w ironiczny sposób – jak smartfonowa rzeczywistość opanowała nasze życie i czy opanowała”.

Organizowane przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi Triennale jest jednym z najważniejszych międzynarodowych konkursów związanych z miniaturami graficznymi (rozmiar płyty graficznej nie może przekroczyć 12 x 15 cm). Pierwsze Triennale odbyło się w 1979 roku i do dziś skupia wokół siebie zarówno artystów, jak i kolekcjonerów dzieł sztuki. W tym roku prace na konkurs nadesłało (1282) 386 artystów z 44 krajów. Jury zakwalifikowało na wystawę 602 prace 233 artystów. Najwyższą nagrodą w tym konkursie jest medal honorowy, który przyznawany jest 10 artystom za nadesłane cykle graficzne. Wernisaż wraz z wręczeniem medali odbył się w Galerii Willa w Łodzi. 

Na wystawę zakwalifikowano również dwie prace cyklu Obserwacje nieba: Letnie wędrówki I" i "z cyklu Obserwacje nieba: Letnie wędrówki II" autorstwa dr Weroniki Marszalewskiej z Pracowni Sztuki Uniwersytetu w Siedlcach.

Dr Agnieszka Mazek urodzona w 1976 roku w Garwolinie. Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2001). W 2010 roku uzyskała tytuł doktora sztuki na macierzystej uczelni. Od 2015 roku – adiunkt w Pracowni Sztuki Uniwersytetu w Siedlcach. Swoje artystyczne prace realizuje w technikach wklęsłodrukowych trawionych – akwatinta z akwafortą. W ostatnim czasie tworzy małe formy graficzne, które jak puzzle składają się na obraz rzeczywistości, stanowiącej zarazem kluczowe źródło jej inspiracji twórczych. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in.: w Argentynie, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Macedonii, Bułgarii, Belgii, Niemczech, Francji i Kanadzie. Aktywnie uczestniczy w działaniach artystycznych i jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Ostatnio: Wyróżnienie Honorowe w konkursie The International Contemporary Miniprint of Kazanlak – 2023, Nagroda w konkursie Miniprint International de Entre Rios – Luis Bourband, Museo Atemio Alisio, Argentyna – 2022.

Fotogaleria