Uniwersytet

W sobotni wieczór, 17 maja 2025 r., w Pałacu Ogińskich, przyjęliśmy ponad 250 gości z okazji 250. rocznicy odziedziczenia Siedlec przez Aleksandrę z książąt Czartoryskich Ogińską.

Uniwersytet w Siedlcach, w ramach „Nocy Muzeów 2025”, udostępnił zwiedzającym pałacowe wnętrza. Okazją do szerokiego otwarcia drzwi była, między innymi, 20. rocznica rozpoczęcia kompleksowego remontu Pałacu. Uniwersytet, wówczas Akademia Podlaska, stał się właścicielem obiektu w 2001 r. W I kwartale 2005 r. rozpoczęto realizację projektu „Rewaloryzacja pałacu Ogińskich w Siedlcach – Rozwój Instytutu Informatyki Akademii Podlaskiej”.

Wspomniane powyżej rocznice oraz wiele ciekawych wątków z historii Pałacu, jego mieszkańców oraz organizowanego w nim życia i wydarzeń kulturalnych, były tematem wystąpień, aż 7 prelegentów!

Goście, podzieleni na sześć grup, oprowadzani byli po pałacowych przestrzeniach przez przewodników z Koła Przewodników siedleckiego oddziału PTTK „Podlasie”.

Zwiedzanie rozpoczęło się już przed Pałacem, gdzie przewodnik Dariusz Kuziak nakreślił historię powstania siedleckiego założenia pałacowo-parkowego. Na progu Pałacu czekała na gości  przewodniczka Natalia Zyśk, ubrana w suknię inspirowaną strojami noszonymi w XVIII w. Każdy zwiedzający otrzymał pamiątkową pocztówkę obrazującą Pałac nocą, z rozświetlonymi  oknami symbolizującymi tętniące w nim życie. Na odwrocie karty umieszczony został historyczny plan wnętrz.

W jednej z najbardziej reprezentacyjnych pałacowych sal, dr Rafał Dmowski, historyk, dyrektor Archiwum Uniwersytetu w Siedlcach, przybliżył gościom najnowszą historię obiektu.  
W kolejnej, Piotr Ługowski, historyk sztuki, nakreślił jego początki i przedstawił sylwetki artystów związanych z Pałacem.

Ważnym punktem oprowadzania gości było miejsce w głównym holu, przy popiersiu księżnej Aleksandry Ogińskiej. Rzeźba, wykonana przez pana Michała Gardzińskiego, była doskonałą okazją do przybliżenia postaci księżnej. Charakterystyki, tej wyjątkowej postaci, dokonała przewodniczka Urszula Obrępalska.

Na piętrze Pałacu, na zwiedzających czekała przewodniczka Grażyna Wolińska. Przeniosła ona uczestników „Nocy Muzeów” w świat wydarzeń kulturalnych odbywających się w przeszłości. Mówiła o gościach odwiedzających Pałac, o przygotowywanych specjalnie dla nich wydarzeniach, m.in. teatralnych. W kolejnej sali, Artur Ziontek, historyk literatury, pisarz i regionalista, kontynuował opowieści o dworze księżnej Aleksandry. W oparciu o bogate teksty źródłowe, w tym pamiętnikarskie, zaprezentował zebranym ciekawostkę z siedleckiego dworu księżnej Aleksandry. Tak zwaną "bułkę siedlecką", po której ślad pozostał do dzisiejszych czasów. Sławny niegdyś w Rzeczypospolitej siedlecki rarytas, któremu nie mógł się oprzeć sam król Stanisław August Poniatowski, a którego smak i legenda była żywa jeszcze w XIX wieku. „Noc Muzeów” była niecodzienną okazją do skosztowania bułki siedleckiej. Próby odtworzenia jej smaku podjął się Pan Wojciech Radzikowski, właściciel Piekarni Ratuszowa.

Na zakończenie zwiedzający mogli zejść do pałacowych piwnic, po których oprowadził ich przewodnik Eugeniusz Skorupka oraz zobaczyć pałacowy taras i studnię.

Dziękujemy wszystkim gościom, prelegentom, przewodnikom, sponsorom i partnerom. To była piękna noc, która z pewnością przejdzie do historii Pałacu Ogińskich.

Fotogaleria

https://drive.google.com/drive/folders/1HKkSvkv9aa2aXhXfsRWjhzQiB3G5AAD9?usp=sharing
https://drive.google.com/drive/folders/1Eyollx9nVCPkB80FVJbQrOeK22vf8k3s?usp=sharing
https://drive.google.com/drive/folders/1Mk036OVIqJQ2GsIYQ04i-6iPy4d44ROZ?usp=sharing
https://drive.google.com/drive/folders/1POv9TWc8c-BsPpSjWCnfHqO2MX4a2X2C?usp=sharing