Uniwersytet

W środę 6 marca 2023 roku Wydawnictwo Naukowe UwS zorganizowało promocję książki „Zapomniane młodopolanki. Wokół nieznanej liryki kobiecej”. Jej autorką jest dr Barbara Stelingowska – literaturoznawca, adiunkt Wydziału Nauk Humanistycznych. Spotkanie odbyło się w klubie studenckim PeHa.

Monografia wpisuje się we współczesną krytykę feministyczną.  Autorka, która od ponad 20 lat zajmuje się literaturą kobiecą, postanowiła przywrócić pamięć o pięciu poetkach Młodej Polski: Józefie Jaxie Bąkowskiej (Szczęsnej), Idalii Pileckiej (Idzie), Janinie Górskiej, Marii Markowskiej oraz Stanisławie Pruszyńskiej (Sławie). Doktor Stelingowska, odtwarzając biografię i analizując twórczość zapomnianych młodopolanek, odzyskuje ich obecność w literaturze i tym samym dopełnia jej kobiecą stronę.

Uczestnicy spotkania mieli okazję włączyć się w dyskusję, zadać pytania autorce, a także zdobyć jej autograf.

Książkę można kupić w Wydawnictwie Naukowym (DS 5, ul. Żytnia 17/19) lub w sklepie internetowym: https://wydawnictwo.uph.edu.pl/pl/p/Zapomniane-Mlodopolanki.-Wokol-nieznanej-liryki-kobiecej/779.

Publikacja jest również dostępna w formie e-booka w wybranych księgarniach internetowych. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

Fotogaleria