Uniwersytet w Siedlcach nawiązał współpracę z Gminą Radzyń Podlaski, której przedmiotem są wspólne działania na rzecz zespołu parkowo-pałacowego - Parku Pamięci Narodowej w Żabikowie. Przedmiotowe porozumienie o współpracy podpisali 21 grudnia prof. Zbigniew Karczmarzyk, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą oraz Wiesław Mazurek, wójt gminy. W spotkaniu uczestniczyli również dyrektor Instytutu Historii, prof. Dariusz Magier oraz zastępca wójta, Anna Grochoła.

Park Pamięci Narodowej w Żabikowie to cenna inicjatywa władz gminnych, mająca na celu tworzenie lokalnej tożsamości i edukację historyczną mieszkańców. Rola Instytutu Historii UwS jest tu bardzo  niezbędna - stwierdził wójt Mazurek. Profesor Magier podkreślił  rolę regionalistyki w krzewieniu postaw patriotycznych lokalnych społeczności, w której specjalizują się pracownicy Instytutu. Prorektor Karczmarzyk wyraził gotowość Uniwersytetu do objęcia patronatem naukowym Parku, włączenia go to problematyki badawczej uczelni oraz udziału pracowników Instytutu Historii w radzie naukowo-programowej  tworzonego zespołu parkowo-pałacowego.