Pracownicy

narodowe czytanie mordy 01
W sobotę, 3 września, do centrum Mordów przybyli goście ze starożytności oraz z wieku XIX. Był wśród nich Henryk Sienkiewicz, autor słynnego na całym świecie Quo vadis, wraz z głównymi bohaterami swojej powieści: Markiem Winicjuszem, Ligią oraz cesarzem Neronem. Specjalnie wystylizowane postacie przybyły na Narodowe Czytanie, które tego dnia odbywało się w mieście.

Wybrane fragmenty powieści, opublikowanej po raz pierwszy w formie druku zwartego 120 lat temu, przeczytali przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po seniorów. Narodowe Czytanie rozpoczął burmistrz Mordów Jan Ługowski wraz z żoną. Kolejne rozdziały odczytali: urzędnicy (Kamil Krauschar z RIO w Siedlcach, skarbnik gminy Mordy Lidia Lipińska), pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (kanclerz dr Ireneusz Chrząścik, dr Barbara Stelingowska z IFPiLS, dr Rafał Dmowski z IHiSM), pisarze i poeci (Halina Grochowska, Adam Końca), pracownicy instytucji kultury (Bożena Nowak – kierowniczka Biblioteki Publicznej w Stoku Lackim). Wśród czytających znaleźli się także nauczyciele, uczniowie, studenci, emeryci czy członkowie zespołów ludowych. Dużą niespodzianką na wspólne czytanie okazało się przybycie aktorów z warszawskiego teatru Rampa na Targówku: rodowitej siedlczanki Kamili Boruty oraz Konrada Marszałka.
Całą imprezę poprowadziła z elegancją prof. ndzw. dr hab. Violetta Machnicka – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach. Siedlecka polonistyka już po raz drugi włączyła się w organizację akcji Narodowego Czytania w Mordach. Przypomnijmy – rok temu IFPiLS czynnie wspierał tamtejszą lekturę Lalki Bolesława Prusa.

W sobotnie popołudnie na skwer w Mordach przyszło blisko 80 osób w różnym wieku. W trakcie Narodowego Czytania każdy, kto przyniósł egzemplarz Sienkiewiczowskiej powieści, otrzymał pamiątkową pieczęć do książki. Całość uświetniła przepiękna muzyka Jana A. P. Kaczmarka. - Nasze wydarzenie niewątpliwie służy integracji społeczeństwa i wzmacnia poczucie tożsamości narodowej. Tegoroczna edycja świetnie wpisuje się w ustanowiony przez Sejm RP rok Henryka Sienkiewicza – zaznaczył Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach, który tego dnia wcielił się w postać Marka Winicjusza, a także odczytał fragment Quo vadis po włosku . W postać Henryka Sienkiewicza wcielił się Mirosław Łukowski – sekretarz Miasta i Gminy Mordy, w postać Ligii – Monika Bogusz, stażystka z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, Neronem zaś był sołtys Wojnowa, Mariusz Stangreciuk . Wszystkie postacie spacerowały po miasteczku, odwiedzały sklepy i zapraszały mieszkańców do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu. Henryk Sienkiewicz dodatkowo rozdawał przechodniom cukierki. Wszyscy chętnie pozowali do zdjęć. Winicjusz z Ligią bawili się nawet z dziećmi na placu zabaw.

Narodowe Czytanie po raz piąty

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego 5 lat temu. Prezydent po raz pierwszy zachęcał rodaków do wspólnego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej w roku 2012. Akcję zainaugurowała gremialna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano utwory Aleksandra Fredry (2013), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014) oraz Lalkę Bolesława Prusa (2015).

Podstawowym celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, także na potrzebę dbałości o ładną, poprawną polszczyznę.

Głównymi organizatorami Narodowego Czytania Quo vadis w Mordach byli Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach oraz Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Współorganizatorami byli także: Burmistrzem Miasta i Gminy Mordy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Biblioteka Publiczna w Stoku Lackim, Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. F. Karpińskiego w Siedlcach.

Patronat Honorowy nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka RP – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Tygodnik Siedlecki”, „Echo Katolickie”, „Życie Siedleckie” oraz „Kulturalnik”.

Łukasz A. Wawryniuk

Fotogaleria