
2 kwietnia w godzinach 10.00-14.00 w Sali Widowiskowej „Podlasie” w Siedlcach odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie zorganizowane przez Fundację „Żółty Latawiec”. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Siedlce. Z zaburzeniami autystycznymi rodzi się obecnie 1 na 68 dzieci na świecie. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Zaburzenia autystyczne tworzą spektrum, co oznacza, że różna może być zarówno ilość, jak i natężenie poszczególnych objawów, od bardzo łagodnych do bardzo poważnych. Brak terapii prowadzi do głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku.
Spotkanie zorganizowała Barbara Sienkiewicz prezes Fundacji, która po powitaniu gości, wśród których byli m.in.: Wojciech Kudelski – Prezydent Miasta Siedlce, Anna Sochacka – Wiceprezydent, zastępcy dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach mjr Adam Kulik i ppłk. Robert Stańczuk, por. Marek Michalak z Zakładu Karnego w Siedlcach i mł. bryg. Waldemar Rostek – zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach.
Pani prezes w kilku zdaniach omówiła dotychczasową działalność Fundacji i jej plany na przyszłość. Głos zabrali także Wojciech Kudelski, który mówił o pomocy miasta dla rodzin z dzieckiem autystycznym oraz Adam Kulik, który scharakteryzował współpracę pomiędzy siedleckim zakładem penitencjarnym a „Żółtym Latawcem” oraz podzielił się swą bogatą wiedzą na temat wychowania autystycznego syna. Renata Biardzka mówiła pierwszych objawach autyzmu, a Beata Różańska o skali autyzmu w Siedlcach.
Wykłady opatrzone prezentacją i fragmentami filmów na temat „Historii bajek animowanych” przedstawili dr Rafał Dmowski oraz studenci – Katarzyna Karabin i Łukasz Pawlukowski z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wystawy pokonkursowej – Mandale i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu.
Uczestnicy spotkania w Sali Podlasie mieli okazję skorzystać z konsultacji specjalistów. Na miejscu byli: pedagog, psycholog, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej, rehabilitant. Można było także w sali doświadczeń zmysłów zobaczyć jak spostrzega świat dziecko z autyzmem.
Obradom towarzyszyła galeria prac dzieci uczestniczących w konkursie, wystawa prac studentów kierunku pedagogika z plastyką z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
http://zoltylatawiec.pl