
W A galerii → na Wydziale Humanistycznym UPH w Siedlcach odbył się wernisaż wystawy grafiki Pani mgr Haliny Cholewki z Katedry Edukacji Artystycznej. Gości oraz Autorkę wystawy pt. JEROZOLIMA ▪ OBRAZY GRAFICZNE, powitał Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Stanisław Jaczyński. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach prof. Tamara Zacharuk.
Wernisaż obecnością swą uświetnili m.in: Prorektor ds. rozwoju prof. Zbigniew Karczmarzyk, Rektor byłych kadencji prof. Antoni Jówko, Prodziekan ds. studenckich WH dr Beata Bocian-Waszkiewicz , Prodziekan ds. nauki WH prof. Romuald Kalinowski, Zastępca Dyrektora ds. dydaktyki IP dr Aneta Niewęgłowska, Zastępca Dyrektora ds. Nauki IP prof. Mikołaj Bieluga, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach mgr Mariusz Woszczyński.
Pani Rektor w swym wystąpieniu zaznaczyła niezaprzeczalny wpływ Autorki wystawy, na kreowanie szeroko pojętej kultury plastycznej naszego regionu. JM podkreśliła wybitną osobowość, jaka cechuje mgr Halinę Cholewkę, która z wielkim oddaniem, popartym wiedzą i doświadczeniem, buduje wizerunek Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Pani Halina Cholewka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie w 1971r., a następnie studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1971-1976), uzyskując dyplom z grafiki i pedagogiki artystycznej. Z Uczelnią siedlecką jest związana od 1986r. Swoje poszukiwania artystyczne w zakresie grafiki i rysunku prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Do tematu wystawy wprowadza odbiorcę wypowiedź artystki, zamieszczona w autorskim katalogu, towarzyszącym ekspozycji:
Kamień jest symbolem istnienia, potęgi i siły. Jego ciężar w zaciśniętej dłoni daje poczucie bezpieczeństwa, moc pozwalającą pokonać przeciwności, pewność właściwą dla posiadacza broni. Dotyk pozwala odkryć specyfikę jego faktury, której rozmaitość przywołuje skojarzenia z osobowością człowieka.
Kamień jest tajemnicą, pamięcią świata. Towarzyszące człowiekowi pragnienie poznania zasobów jego pamięci przyczyniło się do formułowania wielu pytań i znajdowania odpowiedzi pomocnych w rozumieniu fenomenu cywilizacji, natomiast zgłębianie jego struktury oraz analiza właściwości poszczególnych składników zapoczątkowały poszukiwania nieznanej materii, największego pragnienia i fantazji ludzkości – kamienia filozoficznego.
Kamienie pełnią funkcję depozytariuszy ludzkich myśli, emocji, uczuć. Ofiarowane tym którzy odeszli, wyrażają nadzieję, że powierzone im intencje będą trwały, gdy zawiedzie pamięć. Konsystencja kamienia skłania do poszukiwania pozostawionych na jego powierzchni śladów Boga, ale też do tworzenia na niej przekazów z nadzieją, że przetrwają zyskując z czasem boską ponadczasowość. W konsekwencji miejsca znaczące chronią kamienne budowle, których wnętrza dają poczucie spowalniania czasu. W zamkniętych kamiennymi ścianami przestrzeniach zegar staje się zbyteczny, ponieważ wprowadzałby zamęt, niepotrzebnie pokazując tempo i nieuchronność przemijania.
Czy można zburzyć kamienne miasto? Oczywiście, tak. Ta niezwykła materia rozpada się bezpowrotnie, ale nawet wtedy może stać się początkiem, fundamentem, na którym powstaną następne budowle, zapewniając budowniczym trwałe miejsce w pamięci pokoleń. Trudno scalić to, co zostało zburzone, ale zasobność ziemi sprawiła, że wydobyte i obrobione ludzką ręką kamienie przez wieki były tworzywem, przy użyciu którego odradzała się Jerozolima, Miasto Kamieni.
Kurator wystawy – dr Tomasz Nowak.
Wystawę
HALINA CHOLEWKA ▪ JEROZOLIMA ▪ OBRAZY GRAFICZNE
w A galerii → Wydziału Humanistycznego
przy ul. Żytniej 39 w Siedlcach
można oglądać do 9 czerwca 2014 roku.