Pracownicy

wyklady otwarte polonistyka
   Pracownicy Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach, a także zaproszeni przez nich goście, przygotowali na semestr letni bieżącego roku akademickiego cykl interesujących wykładów otwartych, skierowanych do szerokiego grona odbiorców – uczniów, studentów, nauczycieli, emerytów oraz wszystkich pasjonatów wiedzy polonistycznej.

    W marcu swoje wykłady zaprezentowały: dr Beata Walęciuk-Dejneka („Alicja w Krainie Sztuki” – interpretacyjne wędrówki po tekstach kultury), dr Marzena Kryszczuk („Życie bez boga jest możliwe / życie bez boga jest niemożliwe” – Tadeusz Różewicz wobec dylematu), dr Ewa Borkowska (Warsztat dziennikarski – od recenzji do wywiadu).

    Wykłady otwarte, będące kontynuacją podobnych działań polonistów podjętych we wrześniu i w październiku 2013 roku, stanowią również niepowtarzalną okazję do bezpośredniego zetknięcia się słuchaczy z badaczami reprezentującymi renomowane ośrodki naukowe. Siedlecka polonistyka gościła już w roli prelegentki dr Joannę Frużyńską z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, która 6 marca podjęła niezwykle frapujący i nowatorski temat z zakresu teorii literatury: Hipertekstualność w literaturze elektronicznej wobec powieści nielinearnej. Z kolei 3 kwietnia siedleccy poloniści oraz członkowie Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza (Oddział w Siedlcach) mieli przyjemność powitać w murach własnej Uczelni prof. zw. dr hab. Alinę Kowalczykową z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk – historyka literatury, wybitną badaczkę zajmującą się przede wszystkim tekstami z okresu romantyzmu oraz utworami powstałymi później, w rozmaity sposób nawiązującymi do nurtów romantycznych. Pani Profesor przybliżyła słuchaczom niezwykłą postać w dziejach literatury polskiej, jaką był Stefan Żeromski, prezentując jedną z najnowszych swoich książek – Żeromski w Niepodległej, ukazującej w formie ośmiu szkiców ostanie, najszczęśliwsze, choć niełatwe lata prywatnego życia pisarza.

    Polonistyczne wykłady otwarte cieszą się dużym zainteresowaniem tych wszystkich, którzy pragną zarówno poszerzyć, jak też odświeżyć nabytą wiedzę z zakresu literatury, kultury, języka, a także – poznać nową siedzibę Wydziału Humanistycznego UPH.

    Na wykładach spotykają się uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów, zarówno z Siedlec, jak i z miast okolicznych. W ciągu zaledwie jednego miesiąca gościliśmy uczniów i nauczycieli z następujących szkół: I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach, II LO im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach, VI LO im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, I LO w Łosicach, Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego w Łukowie.

   W wykładach uczestniczyli też pracownicy siedleckich bibliotek, miejscowi pisarze i poeci.
  
   Warto dodać, że w gronie słuchaczy znaleźli się również studenci siedleckiej polonistyki, traktujący inspirujący cykl tematyczny jako dodatkową szansę zdobywania wiadomości z dziedziny dla nich podstawowej – nie tylko obowiązkowej (z racji wybranego kierunku studiów), ale też pozwalającej rozwijać autentyczne pasje i zainteresowania młodych ludzi.

Trzy kolejne wykłady kwietniowe wygłoszą:

prof. UPH dr hab. Violetta Machnicka

- „Strasznie się cieszę z naszego spotkania. – Mnie też jest okropnie miło”. O absurdach językowych poważnie i z humorem (10 kwietnia),

prof. UPH dr hab. Antoni Czyż
- Kobieta fatalna – między tragizmem a Opatrznością (wyjątkowo 15 kwietnia, we wtorek, w godzinach 10.00-11.30),

prof. zw. dr hab. Stanisław Grabias
- Co to jest logopedia? (24 kwietnia).

   Tematy wykładów majowych i czerwcowych zostaną podane w najbliższym czasie.

   Wykłady, połączone z możliwością zwiedzania nowego gmachu Wydziału Humanistycznego UPH z przewodnikiem-polonistą, mieszczącego się przy ul. Żytniej 39 w Siedlcach, odbywają się w każdy czwartek, w godzinach 11.30-13.00, w auli 08 A (parter).

                                                                                                                                                                                            

                                                                                       Dyrektor IFPiLS
                                                                     prof. UPH dr hab. Violetta Machnicka


 


Kontakt
sekretariat IFPiLS:
tel. (025) 643 18 71
e-mail: polonistykasiedlce@op.pl

oraz:

dr hab. Joanna Kuć
tel. 504 188 198
e-mail: joanna.kuc@op.pl