Pracownicy

tytulowe
Dnia 22 stycznia w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny”. Ekspozycja zrealizowana została przez dr Beatę Kozaczyńską z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Wystawę przygotowano w związku z przypadającą w tym roku 73. rocznicą akcji Siedlczan ratujących dzieci wysiedlone z Zamojszczyzny.

 
  Mieszkańcy miasta udzielili wówczas nie tylko wszechstronnej pomocy, ale również odbyły się akcje protestu przeciwko okupantowi hitlerowskiemu, które odbiły się szerokim echem w kraju. Niemcy realizując zbrodniczy plan germanizacji Zamojszczyzny m.in. wysiedlili 120 tys. osób. Wiele z nich zostało zgładzonych, skierowanych do obozów zagłady lub wywiezionych w nieludzkich warunkach do innych regionów okupowanej przez faszystów Polski. Transport dzieci, z których część zmarła z głodu i wychłodzenia, przybył do Siedlec 31 stycznia 1943 r. W zbliżonym czasie do pobliskich miejscowości, z obozu przejściowego w Zamościu, skierowano kolejne 6 transportów.               

  Na wystawie w Muzeum prezentowane są fotografie i dokumenty ukazujące poszczególne etapy gehenny: wysiedlenie z rodzinnego domu, pobyt w obozie przejściowym w Zamościu oraz transport. Przedstawiona jest też akcja ratowania dzieci w trzech powiatach: garwolińskim, siedleckim i mińskim. Kilkanaście plansz poświęconych jest udziałowi w akcji pomocowej mieszkańców Warszawy. Część ekspozycji zawiera współczesne fotografie osób posiadających status „Dzieci Zamojszczyzny”, wykonane przez dr Beatę Kozaczyńską. Wystawę otworzył zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego Sławomir Kordaczuk. Na otwarcie przybyli m.in.: JM Rektor UPH prof. dr hab. Tamara Zacharuk, starosta siedlecki dr Dariusz Stopa, kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince dr Edward Kopówka, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach dr Grzegorz Welik i prezes Towarzystwa Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Siedlcach dr inż. Jerzy Żądełek. Obecni byli także uczestnicy historycznych wydarzeń, dzieci ocalone w 1943 r. przez mieszkańców Siedlec i okolic Tadeusz Szponar, Stefania Łopacińska, Salomea Gałązka i Ryszard Wolanin.              

  Wystawa sfinansowana została ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, samorządu Miasta Siedlce, Starostwa Powiatowego w Zamościu i wójta Gminy Zamość. Organizatorem wystawy jest Siedleckie Stowarzyszenie TutajTeraz, przy współpracy Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” i Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Patronat honorowy objęli: prof. dr hab. Tamara Zacharuk – JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Czesław Mroczek – poseł na Sejm RP. Wystawa będzie czynna do 6 marca.

Fotogaleria