Na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach odbył się LXXIX Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego pod hasłem „Systemy produkcji zwierzęcej w XXI wieku”. Był to już 3 Zjazd tego Towarzystwa zorganizowany w murach siedleckiej Uczelni. Uczestniczyło w nim 250 osób. Intencją organizatorów było kreowanie idei produkcji zdrowej i bezpiecznej żywności poprzez wykorzystanie potencjału genetycznego i produkcyjnego zwierząt gospodarskich oraz przedsiębiorstw branży spożywczej.
Patronat Honorowy nad Zjazdem objęli: JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego prof. dr hab. Tamara Zacharuk, Dziekan Wydziału Przyrodniczego prof. dr hab. Janina Skrzyczyńska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr inż. Marek Sawicki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Oficjalną część obrad prowadził Prezes Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego prof. dr hab. Roman Niżnikowski. W przemówieniu okolicznościowym JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego prof. dr hab. Tamara Zacharuk stwierdziła, iż zjazd jest wyjątkową okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć naukowych oraz rozwiązań praktycznych, a równocześnie płaszczyzną spotkań i wymiany doświadczeń. Podkreśliła tez, iż dzięki Zjazdowi Siedlce stały się zootechniczną stolicą Polski. Następnie wręczono Odznakę Honorową PTZ prof. dr hab. Stanisławowi Kondrackiemu oraz nagrody i wyróżnienia w konkursach na najlepszą pracę doktorską i magisterską z zakresu zootechniki.
W obradach plenarnych referaty wygłosili: prof. Martino Cassandro z Uniwersytetu w Padwie, Marcin Hejdysz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Łukasz Majkowski hodowca bydła mlecznego. Tego dnia odbyła się również Sesja Konkursowa Młodych Naukowców, w której wzięło udział 23 młodych pracowników nauki. Najlepsze wystąpienia w języku polskim i angielskim oraz najlepsze postery zostały nagrodzone. Nagrody otrzymali: Sylwia Prochowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – I miejsce, Izabela Wilk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – II miejsce i Kinga Śpitalniak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – III miejsce. W ramach Konkursu Młodych Naukowców - prezentacja ustna w języku angielskim nagrody otrzymali: Sobolewska Sylwia z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – I miejsce, Zowczak Michalina z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach – II miejsce i Ludwiczak Agnieszka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – III miejsce. W ramach Konkursu Młodych Naukowców - sesja posterowa nagrody otrzymali: Wolińska Katarzyna z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – I miejsce, Gajownik Katarzyna z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach – II miejsce i Halik Gabriela Dorota z SGGW w Warszawie – III miejsce. Nagrody w Sesji Konkursowej Młodych Naukowców ufundował „Sokołów” S.A.
Kolejnym punktem programu Zjazdu były „Obrady okrągłego stołu”, które rozpoczął Paweł Szabelak z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiając „Założenia programu PROW na lata 2014-2020”. W obradach, oprócz naukowców prowadzących badania z zakresie produkcji zwierzęcej, uczestniczyli także praktycy: hodowcy zwierząt, przedstawiciele organizacji i związków hodowców zwierząt oraz firm związanych z branżą zootechniczną. „Obradom okrągłego stołu” towarzyszyły dwa podstawowe cele: przybliżenie nauki do praktyki oraz stworzenie platformy wymiany poglądów naukowców i praktyków.
Wieczorem odbyła się uroczysta Gala, na której wybitni członkowie PTZ zostali uhonorowani odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymali ją: prof. dr hab. inż. Zenon Bernacki z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, dr inż. Dorota Bugnacka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. dr hab. Czesława Lipecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. inż. Wacław Łuczak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr hab. inż. Roman Niedziółka, prof. nadzw. z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, mgr inż. Jolanta Przyłucka z Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, prof. dr hab. Ryszard Skrzypek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr hab. Justyna Więcek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. dr hab. Jerzy Wójcik z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i dr hab. inż. Grzegorz Żak z Instytutu Zootechniki – PIB.
W drugim dniu LXXIX Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego obrady odbywały się w sesjach tematycznych, związanych z chowem i hodowlą bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz, koni, zwierząt towarzyszących i dzikich oraz zwierząt futerkowych. W nieoficjalnej części uczestnicy Zjazdu zwiedzili Siedlce, m.in.: siedlecką Katedrę, Kaplicę i Pałac Ogińskich, a następnie Muzeum Diecezjalne.
Środa 17 września 2014 r. była dniem wyjazdów specjalistycznych: do Stadniny Koni w Janowie Podlaskim oraz Białowieży. Na wyjeździe do Janowa Podlaskiego oprócz Stadniny Koni zwiedzono „Uroczysko Zaborek” oraz Sanktuarium w Kostomłotach. W Białowieży uczestnicy Zjazdu zwiedzili Rezerwat Żubrów, Muzeum Przyrodniczo-Leśne i Rezerwat Ścisły. LXXIX Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego był ważnym wydarzeniem dla Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego i miasta Siedlce, miejscem dyskusji oraz wymiany poglądów, a pobyt w Siedlcach dostarczył uczestnikom Zjazdu miłych wrażeń. Przygotowanie LXXIX Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego było możliwe dzięki zaangażowaniu Komitetu Organizacyjnego Zjazdu w składzie: dr hab. Elżbieta Bombik, prof. nzw. UPH - przewodnicząca, prof. dr hab. Stanisław Kondracki - wiceprzewodniczący, dr inż. Dorota Banaszewska - sekretarz, dr hab. Alina Janocha - skarbnik, prof. nzw. UPH, dr hab. Grażyna Niedziałek, prof. nzw. UPH, dr inż. Anna Milczarek, dr inż. Ewa Wójcik, dr Anna Wereszczyńska, dr inż. Anna Wysokińska, dr inż. Andrzej Zybert.
