Studenci

tytulowa
W dniu 6 listopada 2014 roku na Wydziale Przyrodniczym w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach odbyła się Konferencja nt. "Innowacje w hodowli bydła mlecznego". Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Hodowli Bydła i Oceny Mleka z Instytutu Bioinżynierii i Hodowli Zwierząt.  Została objęta Honorowym Patronatem przez Marszałka województwa mazowieckiego. Marszałek Adam Struzik, wraz z w-ce marszałek Ewą Orzełowską osobiście dokonali otwarcia konferencji.

Marszałek skierował ciepłe słowa do uczestników i jednocześnie zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój sektora rolnospożywczego w tym produkcji i przetwórstwa mleka w województwie mazowieckim. Podkreślił silną pozycję województwa mazowieckiego w kraju ale także na tle innych regionów UE. Ta pozycja jest zasługą produkcji i przetwórstwa sektora rolnospożywczego, który wnosi istotny procent w wymiarze globalnego przychodu naszego regionu.

Dziekan Wydziału Przyrodniczego Pani prof. dr hab. Janina Skrzyczyńska, witając uczestników podkreśliła istotny wkład Wydziału Przyrodniczego na rzecz rozwoju rolnictwa w regionie oraz wkład naukowy pracowników Katedry Hodowli Bydła i Oceny Mleka w rozwój mleczarstwa w regionie oraz w kraju. Wskazują na to aspekty opracowań naukowych oraz szeroka współpraca z producentami i firmami, co buduje wykonywanie badań stosowanych i praktycznego charakteru dla studentów Naszego Wydziału.

Po części wstępnej rozpoczęła się część naukowa z wystąpieniami poszczególnych prelegentów:

"Problemy chowu i hodowli bydła w środkowo-wschodniej Polsce" - prof. dr hab. Piotr Guliński, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach;

"Wycena genomowa" - Bogdan Godlewski Centralna Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy;

"Kazeina i jej znaczenie w serowarstwie" - Monika Grzeszuk Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek w Radzyniu Podlaskim;

"Wybrane problemy z rozrodu bydła mlecznego" - lek.wet. Wojciech Pawluk;

"Praktyczne zastosowanie robota udojowego" - Grzegorz Cieśliński, firma Lely;

"Nowoczesne rozwiązania w żywieniu zwierząt" - Tomasz Borkowski, firma Nutrena;

"Jak Maciejowa niechcący sera nawarzyła" - Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskej.

Na uwagę zasługuje fakt, iż w konferencji udział wzięli pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, studenci kierunków zootechnika i bioinżynieria produkcji żywności, producenci i przetwórcy mleka, firmy związane z bydłem mlecznym; Spomlek, OSM w Siedlcach, SHiUZ, Nutrena, ZM Kożuchówka, Humag, ODR w Siedlcach. W sumie w konferencji wzięło udział około 150 uczestników.

Przedstawiciele firm zwrócili uwagę, że stale rosnący postęp w produkcji i przetwórstwie mleka jest też zasługą naszych absolwentów, którzy efektywnie i owocnie pracują min. w ww. firmach. Dlatego zachęcali obecnych studentów do podejmowania pracy po skończeniu uczelni w ww. firmach.  

Podczas trwania konferencji można było zapoznać się z możliwością studiowania na kierunkach Wydziału Przyrodniczego. W akcje promocji m.in. włączyli się studenci z kół naukowych za co należą im się słowa podziękowania.

Fotogaleria: