{boxplus href=|images/UPH_2013/photos/wizyta_deblin/tytulowa/wizyta_deblin_01.jpg| title=|Wyjazd studyjny do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie|}{/boxplus}
W dniu 29 maja 2013 roku Studenckie Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego działające w Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Wydziału Humanistycznego, zrealizowało wyjazd studyjny do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Powyższa wizyta pozwoliła na osiągnięcie zakładanego celu, jakim było spotkanie z przedstawicielami uczelni oraz nawiązanie współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Historii Lotnictwa i Bezpieczeństwa Narodowego WSOSP.
Ponadto pozytywnym wymiarem tegoż przedsięwzięcia jest de facto wzajemnie powiązana promocja w środowisku akademickim oraz zacieśnienie partnerskich relacji pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach a Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, która zaowocuje w przyszłości wspólnymi projektami naukowymi.
W trakcie pobytu w Dęblinie, honorowe przywództwo nad gośćmi objął Szef Katedry Nauk Ogólnokształcących – płk nawig. dr Andrzej MARCINIUK (będący również opiekunem ww. Koła Naukowego); prezes Koła Naukowego – Mateusz Władziński wraz z zarządem oraz koordynator wyjazdu płk dr Zbigniew Stefaniak.
Realizując program, studenci SKNBN mieli okazję gościć u szefa szkolenia Instytutu Kontrolerów Ruchu Lotniczego płk. Bartosza Orłowskiego, który zaprezentował teoretyczne i praktyczne zasady szkolenia przyszłych kontrolerów włącznie z działaniem symulatorów ruchu lotniczego. W laboratorium symulatorów ruchu lotniczego o zasadach wyrobienia licencji na poszczególne kategorie maszyn powietrznych wraz z przedstawieniem komponentu praktycznego - zapoznał grupę pułkownik Andrzej Jaworski.
Studenci mieli także okazję gościć w Sali Naziemnego Przygotowania do Lotów, gdzie próbowali swoich sił w symulatorach oryginalnych kopii samolotów PZL-130 "Or-lik" i TS-11 "Iskra". Analogicznia sytuacja miała miejsce w przypadku najnowszego w Europie symulatora śmigłowców SW-4 Puszczyk i M-28 Bryza.
W laboratorium nawigatorów, zgłębiano wiedzę z zakresu minionej i obecnej nawigacji lotniczej wraz z programem szkolnictwa dla lotnictwa wojskowego jak i cywilnego. Z kolei o innowacyjnych rozwiązaniach, które pozwoliły wyeliminować wiele problemów psychofizycznych wśród lotników i sposobach na wyłanianie przyszłych „pereł i diamentów" wskazywał kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego mjr Robert Jędrys.
Przedostatnim etapem, realizacji powyższej wizyty było spotkanie w Katedrze Nauk Ogólnokształcących z Kołem Historii Lotnictwa i Bezpieczeństwa Narodowego, które zaprezentowało swoją działalność wraz z przedstawieniem wykładni nt. Rola i zadania Sił Powietrznych w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Zwieńczeniem tego spotkania była wspólna dyskusja, wymiana doświadczeń oraz nawiązanie współpracy.
Przed opuszczeniem WSOSP, studenci zostali osobiście oprowadzeni przez pułkownika Marciniuka i przewodniczącego Koła po muzeum historii lotnictwa, w którym pamiętną chwilę uwieńczono wspólnym zdjęciem.
lic. Sławomir Wierzbicki
Przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego
Bezpieczeństwa Narodowego