Uniwersytet

PONIŻEJ, NA BIEŻĄCO ZAMIESZCZAMY AKTUALNE OGŁOSZENIA I INFORMACJE KS. JACKA

KONTAKT

www.da-siedlce.pl

na Facebooku:

Duszpasterstwo Akademickie w Siedlcach


********************

OGŁOSZENIA
DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO «GAUDEAMUS»
NA WAKACJE

1. Od 3 lipca: nie ma planowych Mszy Świętych w niedziele, ani w dni powszednie. Pierwsza Msza Święta po wakacjach – w niedzielę, 1 października, o 20:00.

2. Można umówić się ze mną na Mszę Świętą w konkretnej intencji – w dogodnym terminie.

3. Od niedzieli, 27 sierpnia, do niedzieli, 3 września – planujemy WYJAZD DO RZYMU.

4. Od poniedziałku, 21 sierpnia – do czwartku, 24 sierpnia – planujemy SPŁYW KAJAKOWY CZARNĄ HAŃCZĄ I KANAŁEM AUGUSTOWSKIM. Zgłoszenia – do 31 lipca, do godz. 21:42.

5. W niedzielę, 24 września, odbędzie się KODEŃSKI WIECZERNIK AKADEMICKI, czyli modlitewno – dyskusyjno – kulinarne spotkanie naszego Środowiska i naszego Duszpasterstwa przed nowym rokiem akademickim, u Matki Bożej w Kodniu.

6. Do włączenia się we wszystkie te inicjatywy serdecznie zapraszam Profesorów, Wykładowców, Pracowników Uczelni oraz Studentów, Absolwentów, a także wszystkie Osoby, jakkolwiek związane lub sympatyzujące z naszym Środowiskiem i naszym Duszpasterstwem.

7. Msze Święte w intencji Środowiska Akademickiego, Duszpasterstwa Akademickiego i Młodzieży w Kościele oraz Msze Święte w intencji Wspierających nasze Duszpasterstwo: modlitwą, zaangażowaniem, materialnie i dobrym słowem – będą sprawowane w każdym tygodniu wakacji.

8. Dyżury Duszpasterza Akademickiego na Uczelni – zawieszone do października.

9. Wszelkie zmiany i sprawy bieżące – gdyby jakieś były – będą ogłaszane na naszej stronie: da-siedlce.pl oraz na fb.

10. Przez całe wakacje – jestem pod telefonem. A zatem – W KONTAKCIE!

Gaudium et spes!
Ks. Jacek Jaśkowski
Duszpasterz Akademicki********************

DUSZPASTERSTWO  AKADEMICKIE  «GAUDEAMUS»

ZAPRASZA NA:

MODLITEWNE CZUWANIE PRZED SESJĄ LETNIĄ: Kodeń, 2 – 4 czerwca 2023. (piątek, godz. 18:00 – niedziela, obiad); koszt noclegów pokryjemy z funduszu Duszpasterstwa Akademickiego; oczywiście, udział w Czuwaniu nie zastąpi konieczności „wkuwania” do egzaminów…

SPŁYW KAJAKOWY CZARNĄ HAŃCZĄ I KANAŁEM AUGUSTOWSKIM: 21 – 24 sierpnia 2023. (poniedziałek – czwartek); z dużym prawdopodobieństwem nieutonięcia, co zostało już wstępnie dogadane z Panem naszym w Niebie;

WYJAZD DO RZYMU: 27 sierpnia – 3 września 2023. (niedziela – niedziela); wyjazd organizujemy razem, w gronie Uczestników, wspólnie ustalając dosłownie wszystko, a więc: trasę, koszty, noclegi, wyżywienie, sposób dojazdu i powrotu, program wyjazdu, a nawet dokładny czas jego trwania;

KODEŃSKI WIECZERNIK AKADEMICKI, czyli modlitewno – dyskusyjno – kulinarne spotkanie naszego Środowiska i naszego Duszpasterstwa przed nowym rokiem akademickim: Kodeń, 24 września 2023. (niedziela), od 10:00 do 21:00; z możliwością przyjazdu później, wyjazdu wcześniej, albo przenocowania i pozostania do poniedziałku.

Kontakt ze mną w razie jakichkolwiek pytań oraz zgłoszenia udziału – jak najszybciej! – pod numerem: 604 736 981.

Szczególnie w sprawie wyjazdu do Rzymu – proszę o jak najszybszy kontakt wszystkich Bożych Wariatów i pozytywnie zakręconych, którzy zechcą współtworzyć to dzieło, dorzucając coś ze swojej pomysłowości i swoich kontaktów w świecie.

Jeżeli wspólnie dojdziemy do wniosku, że do Rzymu za drogo lub za daleko (albo jedno i drugie), to jedziemy w góry – w Bieszczady, albo do Szklarskiej Poręby, albo jeszcze dokądś tam… W każdym razie, w tych dniach będzie jakiś wyjazd! Czekam zatem na kontakt – i to możliwie jak najszybszy! Kiedy zgłoszą się Chętni, wówczas spotkamy się u mnie i wszystko ustalimy.

Na żadne z powyższych spotkań – nie ma ani dolnego, ani górnego limitu liczby Uczestników. Proszę tylko raz jeszcze o szybki kontakt – choćby decyzja o udziale w którymś ze spotkań nie była jeszcze ostateczna. Zapewniam, że po rozmowie ze mną – będzie!

Ks. Jacek Jaśkowski

Duszpasterz Akademicki

********************


DUSZPASTERZ AKADEMICKI

KS. JACEK JAŚKOWSKI

tel. 604 736 981

e-mail: gaudiumetspes3@wp.pl

blog: gaudiumetspes-blog.pl


********************


KATECHEZA AKADEMICKA

►we wtorek, na Wydziale Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach,

ul. Prusa 14 – w miejscu dyżuru Duszpasterza Akademickiego – p. 100, godz. 10:30

►w środę, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych,

ul. 3 Maja 54 – s. 112, godz. 10:30

►w czwartek, na Wydziale Nauk Humanistycznych i Wydziale Nauk Społecznych, ul. Żytnia 39 – s. 3.3, godz. 9:00

 

Tematykę katechez ustalimy wspólnie, według Waszych, lub moich propozycji.

Zapraszam!

Ks. Jacek


********************

FILM PROMUJĄCY DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE:

https://www.youtube.com/watch?v=5WGt4YGGATo&t=698s


Zachęcam do obejrzenia! I proszę o rozpropagowanie go, szczególnie wśród Maturzystów i Młodzieży szkół średnich.

Ks. Jacek

********************


Ks. dr Jacek Jaśkowski o projekcie "GIGANTYCZNY SZTURM DO NIEBA" na antenie FARO.TV (link do nagrania).

Gigantyczny szturm do nieba, ogłoszenia Duszpasterza Akademickiego ks. Jacka Jaśkowskiego, plakat
Duszpasterstwo Akademickie 2 m

Duszpasterstwo Akademickie 2 m


APEL DUSZPASTERZA AKADEMICKIEGO O GIGANTYCZNY SZTURM DO NIEBA

Jako Duszpasterz Akademicki, zwracam się z serdeczną prośbą do Wszystkich, którym leży na sercu prawdziwe dobro Studentów – i w ogóle Ludzi młodych – o podjęcie wraz ze mną GIGANTYCZNEGO SZTURMU DO NIEBA w intencji Środowiska Akademickiego i Młodzieży w Kościele.

Z jednej strony bowiem, widzimy wzrastającą obojętność młodych ludzi na sprawy wiary i na Kościół, a wobec osób duchownych – wręcz niechęć, a nawet wrogość, niejednokrotnie wyrażaną bardzo otwarcie.

Z drugiej jednak strony – widać wyraźne sygnały poszukiwania przez Młodych odpowiedzi na najważniejsze pytania i pragnienie odkrywania najgłębszego sensu życia.

Stare albumy, znajdujące się w naszym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego, zawierają wiele zdjęć i zapisów, dokumentujących aktywną działalność tegoż Duszpasterstwa na przestrzeni lat, kiedy to jednoczyło ono dużą liczbę Studentów i Pracowników Uczelni, a prowadziło je kilku Duszpasterzy Akademickich.

Co się dzisiaj stało z młodymi Ludźmi, że nie ma ich w Duszpasterstwie, a często nie ma Ich w ogóle w kościele, na Mszy Świętej, czy przy konfesjonale? Czyżby Bóg przestał być Im potrzebny? Czyżby uznali, że lepiej ułożą sobie życie bez Niego, radząc sobie samemu ze wszystkimi problemami i wyzwaniami?

Nie wierzę! A wręcz jestem przekonany, że jest dokładnie odwrotnie! Dlatego proszę Wszystkich, którzy widzą sprawę podobnie, jak ja – o podjęcie dzieła GIGANTYCZNEGO SZTURMU DO NIEBA!

W ramach tego dzieła, ja osobiście:

► zobowiązuję się do cotygodniowej Mszy Świętej w intencji Duszpasterstwa Akademickiego i Młodzieży w Kościele. Będzie to najczęściej Msza Święta w środę, połączona w naszym Ośrodku z adoracją Najświętszego Sakramentu, a jeżeli nie w środę, to w innym dniu tygodnia;

► intencje te będę włączał do modlitwy brewiarzowej, różańcowej i spontanicznej;

► ustalę jedną, konkretną modlitwę, odmawianą codziennie tylko w tej intencji;

► będę również w tej intencji podejmował posty i osobiste wyrzeczenia, a także – ofiarował swoje cierpienia i trudności, ale też codzienną pracę i dobre uczynki.

► postaram się mówić o tym jak najczęściej w homiliach i przy wszystkich możliwych okazjach, zachęcając – kogo tylko się da – do włączenia się we wspólnotę modlitwy i w całe dzieło.

Pamiętajmy, że w słowniku Jezusa nie ma pojęcia: „Nie da się!”. Nieprawdą też jest, że Jezus jest dzisiaj młodemu Człowiekowi niepotrzebny. Pamiętajmy również, że nie ma złej Młodzieży. Żaden młody Człowiek nie urodził się złym i nie ma z natury złego nastawienia do życia.

Możemy co najwyżej mówić o Młodzieży pogubionej i pozostawionej, bezradnej i źle poprowadzonej, ale to za każdym razem każe nam, dorosłym, postawić pytanie o naszą odpowiedzialność i przykład, jaki dajemy – począwszy od Rodziców, poprzez Wychowawców, Nauczycieli, na Duszpasterzach kończąc.

Dlatego – zamiast oskarżać się nawzajem i narzekać – weźmy się do pracy i do modlitwy! Z wielką nadzieją, że Młodzież powróci do Kościoła i do kościoła – pisanego wielką i małą literą – oraz że Duszpasterstwo Akademickie i Duszpasterstwo Młodzieży zatętni życiem. Tej nadziei, złożonej w Jezusie Chrystusie, ani na moment nie możemy utracić!

Proszę zatem Wszystkich, którzy widzą tę sprawę w ten sposób, aby sprawę Duszpasterstwa Akademickiego i Młodzieży w Kościele uczynili codzienną intencją swojej modlitwy! Naprawdę, nie chodzi o jednorazową akcję modlitewną, ani – tym bardziej – o jakiś efektowny happening, ale o codzienne, wytrwałe, cierpliwe trwanie na modlitwie, z wiarą i miłością, z radością i nadzieją.

Proszę także o:

► częste przyjmowanie w tej intencji Komunii Świętej;

► podejmowanie w tej intencji postów, wyrzeczeń, dobrych uczynków;

► ofiarowanie przynajmniej cząstki swoich cierpień i codziennych trudności.

Naprawdę, w tak ważnej sprawie i w tak ważnym dziele – wszystkie chwyty są dozwolone! Oczywiście – chwyty duchowe, modlitewne.

A konkretnym wyrazem naszej łączności w modlitwie niech będzie:

► udział w środowej adoracji Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego – udział osobisty, lub duchowa łączność z nami, w trakcie jej trwania, czyli w godzinach od 19:00 do 21:00.

► ustalenie jednej, konkretnej modlitwy (np. wybranej litanii, Koronki do Bożego Miłosierdzia, dziesiątka Różańca, czy choćby jednego: „Pod Twoją obronę”, lub innej), która codziennie w tej intencji będzie odmawiana.

► odmawianie – osobiście, w myślach, lub we wspólnocie, z osobami ze swego otoczenia, w miejscu aktualnego przebywania – jednego „Zdrowaś Maryjo” o godzinie 20:00.

Osoby, które już od lat odmawiają – w łączności ze mną – o tej godzinie jedno „Ojcze nasz”, niech dołączą do niego jedno: „Zdrowaś Maryjo”, w intencji Duszpasterstwa Akademickiego i Młodzieży w Kościele.

Zapraszam do włączenia się w to dzieło! Jeżeli ktoś uzna za stosowne, by poinformować mnie o tym, że się w nie włącza, to będę bardzo wdzięczny, aczkolwiek nie jest to konieczne. O wiele ważniejsza jest sama modlitwa i ofiarowanie duchowych darów w tej tak ważnej sprawie.

Proszę natomiast o przekazanie tego mojego Apelu tym Osobom, o których wiemy, że mogłyby zasilić nasze szeregi. Przy czym, bardziej zależałoby mi na docieraniu do konkretnych Osób, niż o publiczne obwieszczanie, chociaż proszę podejmować takie działania, jakie w danej sytuacji wydadzą się skuteczne.

Niech Jezus Chrystus, jedyny i najwyższy Nauczyciel, rozpali serca Ludzi młodych, niech Ich do siebie na nowo przekona, niech Ich przekona na nowo do swojego Kościoła, a Matka Bożakrólująca w swym kodeńskim Wizerunku w naszym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego – niech Ich za rękę do swojego Syna przyprowadza!
                                                                    

DUSZPASTERZ AKADEMICKI

Ks. Jacek Jaśkowski


********************


Duszpasterstwo Akademickie UPH logo