
Prof. dr hab. inż. Barbara Bogusława Biesiada-Drzazga - polski wykładowca akademicki, profesor nauk rolniczych, dyscyplina naukowa: Zootechnika i Rybactwo, specjalność hodowla drobiu.
Od 2020 r. pełni funkcję Prorektora ds. studiów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Życiorys
Absolwentka kierunku zootechnika. W 1998 roku obroniła pracę doktorską "Badania porównawcze odchowu i tuczu gęsi rzeźnych i brojlerów", uzyskując stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika, specjalność - hodowla drobiu. Jest autorką rozprawy habilitacyjnej "Intensywny odchów gęsi – możliwością poprawy wskaźników produkcyjnych i ekonomicznych oraz jakości surowca rzeźnego". W 2008 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego, a w 2019 tytuł profesora nauk rolniczych. W celu podniesienia swoich kwalifikacji odbyła staże i szkolenia naukowe krajowe i zagraniczne. Jest członkiem kilku organizacji krajowych i międzynarodowych (Polskie Towarzystwo Zootechniczne, The Polish Branch of World’s Poultry Science Association). Od ukończenia studiów do chwili obecnej jest zatrudniona w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W Uniwersytecie pełniła wiele funkcji organizacyjnych m.in. dyrektora Instytutu Zootechniki i Rybactwa, prodziekana kierunku Zootechnika i Bioinżynieria produkcji żywności, prodziekana ds. studenckich Wydziału Przyrodniczego, senatora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, przewodniczącej senackich i wydziałowych komisji, komisji doktorskich, obron prac magisterskich, inżynierskich i licencjackich, a od 2020 roku prorektora ds. studiów.
Kierunki badań, które prowadzi dotyczą następujących zagadnień:
- Cechy jaj i analiza czynników je warunkujących u różnych gatunków ptaków;
- Reprodukcja drobiu, ptaków ozdobnych i dziko żyjących;
- Wzrost, cechy rzeźne i jakość surowca różnych gatunków drobiu;
- Badania na rzecz postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej.
Jest autorką i współautorką ponad 140 publikacji, z tego około 100 prac naukowych opublikowanych w renomowanych krajowych i zagranicznych wydawnictwach naukowych Wypromowała 4 doktorów w dyscyplinie zootechnika oraz ponad 60 inżynierów i magistrów kierunku zootechnika. Wielokrotnie była recenzentem prac doktorskich i habilitacyjnych oraz recenzentem publikacji renomowanych czasopism naukowych. Jest współautorką podręcznika akademickiego i podręczników dla szkół średnich z zakresu produkcji drobiarskiej.
W czasie pracy zawodowej uczestniczyła jako kierownik lub wykonawca w realizacji ponad 15 tematach badawczych finansowanych przez KBN, MRiRW i UE.
Od lat współpracuje z krajowymi i zagranicznymi jednostkami badawczymi, z sektorem gospodarczym, administracji publicznej i organizacjami pozarządowymi. Jest ekspertem i przewodniczącą Komisji ds. Oceny Drobiu Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej, a także jurorem oceny drobiu na wystawach krajowych i międzynarodowych powołanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z rekomendacji KRD-IG. Jest autorką wdrożeń i nowoczesnych rozwiązań technologicznych użytkowania drobiu. Wykonywała ekspertyzy i opracowania na zamówienie instytucji publicznych lub przedsiębiorców. Wielokrotnie prowadziła warsztaty i szkolenia dla krajowych producentów drobiu, liczne wykłady popularyzatorskie, brała udział w konferencjach i kongresach krajowych i zagranicznych (m.in. Open Eyes Economy Summit).
Jako nauczyciel akademicki jest autorką programów kształcenia dla kierunku Zootechnika, Bioinżynieria produkcji żywności i Zoopsychologia z animaloterapią, a od lat prowadzi zajęcia z zakresu użytkowania drobiu i ptaków.
Za swoją pracę wyróżniona licznymi nagrodami (Rektora UPH w Siedlcach, Złoty i Srebrny Medal Zasłużony dla Siedleckiej Uczelni, Medal Zasłużony dla Rolnictwa, Medal Komisji Edukacji Narodowej).
Za swoje szczególne osiągnięcie uważa zdobycie tytułu profesora nauk rolniczych oraz równoczesne realizowanie się w roli wykładowcy akademickiego i badacza oraz rodzica przez kilkadziesiąt lat – z sukcesem.